Akumulacja ciepła w kominku

Kominek akumulacyjny w dzisiejszych czasach, zdecydowanie różni się od tych sprzed kilku - kilkunastu lat. Zmieniły się wymogi (przepisy) dotyczące palenisk, czyli wkładów kominkowych. To zadecydowało o zmianie formy i sposobu akumulowania ciepła w kominkach.

Aktualnie nie odzyskujemy ciepła z spalin, skupiamy się na akumulowania (magazynowaniu) ciepła, oddawanego przez wkład kominkowy i rury dymowe.

Stosowane są różne kształty mas akumulacyjnych z ciężkich betonów żaroodpornych. Moduły, kręgi i zawiesia na wkłady kominkowe.

Instalacja modułów akumulacyjnych

Kominek - instalacja modułów akumulacyjnych, na wkładzie kominkowym. Szczelność zapełnia fakt, że spaliny przepływają w stalowej rurze dymowej. Takie rozwiązanie jest w 100% bezpieczne i nie wymaga obsługi.

Sumując: zestawy AkuMix akumulują ciepło podczas palenia w wkładzie kominkowym. Następnie w wydłużonym czasie oddają je do salonu. Wydłużają też działanie DGP, jeżeli jest zainstalowane.

Pamiętaj: kominek akumulacyjny (ciepły), ogranicza przegrzewanie salonu. Ciepło jest częściowo magazynowane.

Jak działa kominek ciepły z akumulacją?

Działanie kominka ciepłego jest inne niż kominka konwekcyjnego. Kominek ciepły buduje się z płyt przewodzących ciepła, kominek konwekcyjny z kominkowych płyt izolacyjnych.

Forma oddawania ciepła do salonu jest w tych kominkach inna.

Kominki konwekcyjne mogą przegrzewać salon, wtedy wentylacja w domu wydala nadmiar ciepła, to powoduje ogromne straty cieplne.

Dlatego zalecamy wykonać zabudowę kominka z materiałów akumulujących ciepło. 

Projekt kominka z akumulacją

Docelowy projekt kominka z akumulacją ciepła, może być dowolny. Decyduje aranżacja salonu i upodobania użytkowników. Może być to kominek w bryle prosty, lub bardziej skomplikowany jeżeli chodzi o kształt formy obudowy. Zawsze jednak w kominku, ważna jest dobrze wyeksponowana szyba wkładu kominkowego.

Każdy nowoczesny kominek w domowym salonie wypoczynkowym, może być wykonany z akumulacją AkuMix. Zainstalowana akumulacja ciepła, zdecydowanie podnosi komfort użytkowania kominka. Zmniejsza też ilość spalonego drewna w sezonie grzewczym.