Materiały konstrukcyjne do wykonania obudowy kominka

Projektowanie i budowa kominka to zadanie, które wymaga dokładnego zaplanowania, oraz poświęcenia odpowiedniej ilości czasu i uwagi. Dobre wykonanie kominka jest kluczowe dla jego długotrwałej funkcjonalności i bezpieczeństwa użytkowania. Kominek to inwestycja na długie lata, którą realizujemy z myślą o korzystaniu przez bardzo wiele sezonów.

Podczas budowy należy uwzględnić wiele czynników, takich jak materiały, izolacja, rury dymowe oraz wentylacja. Projektowanie kominka powinno być dobrze przemyślane, uwzględniając styl i głównie funkcjonalność. Odpowiednio wykonany kominek to źródło ciepła oraz atrakcyjny element dekoracyjny salonu.

Poradnik jak wykonać kominek?

Do wykonania nowoczesnej ciepłej zabudowy kominka potrzebne są dwa podstawowe materiały.

  • Płyty kominkowe AkuPlate
  • Klej do płyt HB60

Zamawiając płyty AkuPlate i klej do nich, wykonasz w prosty i bezpieczny sposób obudowę kominka ciepłego.

Siatkę i narożniki do zatopienia w kleju HB60, należy kupić w sklepie budowlanym.

Pamiętaj: budowa kominka z akumulacyjnych płyt kominkowych AkuPlate, nie wymaga żadnych stelaży.

Materiały potrzebne do budowy kominka ciepłego

Konstrukcję bryły obudowy kominka, wykonujemy z płyt AkuPlate przewodzących ciepło. Płyty kleimy systemowym klejem HB60. W tym samym kleju, zatapiamy zwykłą siatkę budowlaną.

Pamiętaj: wykończenie zewnętrzne kominka ciepłego, może być praktycznie dowolne

Izolacja wewnętrznej ściany obudowy kominka

Przed rozpoczęciem budowy kominka, należy zaizolować ścianę budynku i komin, wewnątrz obudowy. Potrzebujesz:

  • Izolacyjne płyty kominkowe Skamol
  • Stalowe kołki do płyt
  • Impregnat gruntujący płyty

Instrukcja montażu płyt Skamol

Płyty Skamol impregnujemy (gruntujemy) wyłącznie w miejscu klejenia. Do przyklejenia do ściany stosujemy tradycyjny klej do płytek. Umocowanie płyt izolacyjnych, wzmacniamy kołkami stalowymi, 2-4 sztuki na jedną płytę.

Oryginalne płyty kominkowe Skamol, są droższe w zakupie, jednak bardzo dobrej jakości.

W nowoczesnych, aktualnie budowanych kominkach, izolacyjnymi płytami Skamol, zabezpieczamy (izolujemy) ścianę wewnątrz obudowy kominka. Właściwą obudowę kominka, zalecamy wykonać z płyt kominkowych AkuPlate, przewodzących i akumulujących ciepło.

Kratki na obudowę kominka

Pamiętaj: górną kratkę, umieść na wysokości czopucha wkładu kominkowego. Najkorzystniej jak wylot ciepłego jest jak najniżej. Po co Ci ciepłe powietrze pod sufitem?

Zalecanie kratki wentylacyjne instalowane w obudowie kominka. Minimalna ilość to dwie sztuki, jedna w dolnej części obudowy, druga w górnej części obudowy. Dolną kratką wlatuje powietrze do wnętrza obudowy, aby nagrzane korpusem wkładu kominkowego wylecieć górną kratką.

Powierzchnie przelotowe kratek, powinny być zgodne z warunkami gwarancji wkładu kominkowego. Czytaj warunki gwarancji swojego wkładu kominkowego.

Zasada: górna kratka, większa powierzchnia od kratki dolnej.

Gdzie zamówić kratki kominkowe? Według nas najlepiej w dużych sieciach sprzedaży. Aktualnie wybór kratek, jest ogromny. Różnią się kształtem i kolorami. Z tego względu nie prowadzimy sprzedaży detalicznej kratek kominkowych.

Pamiętaj: zamów kratki z ramką montażową. Są droższe, ale bardziej funkcjonalne.

Klej do płytek i kamieni na kominek

Gotowy i wydajny klej odporny na wysokie temperatury, do przyklejania płytek i kamieni na kominek.

Unikniesz częstego problemu odpadania (odparzania) płytek i kamieni na kominku. Klejem HRTA, przyklej raz, a dobrze.

Projekt i budowa kominka

Projekt i przykładowa budowa nowoczesnego kominka ciepłego. Na podstawie konstrukcyjnych materiałów podstawowych.

Popularny kształt bryły obudowy kominka, to aktualnie prostopadłościan. Takie kominki (zestawy materiałów WIR) wybierają klienci.

Kominek ciepły - to taka nowoczesna wersja dawnego pieca kaflowego. Działają one na zasadzie nagrzewania obudowy, a następnie zdrowego oddawania tego ciepła przez promieniowanie. Ważne jest tutaj wykorzystanie właściwej technologii akumulacji ciepła, która pozwala na zachowanie przyjemnej temperatury przez dłuższy czas, nawet po zgaśnięciu ognia. 

Warto pamiętać, że nie należy komplikować tego co może być proste i zrozumiałe - wykonanie kominka ciepłego jest łatwe i przyjazne dla użytkownika. Dlatego warto przemyśleć tę opcję jako alternatywny źródło ogrzewania pomieszczeń, zwłaszcza w okresie zimowym.